Тракторист-машиніст уміє управляти різними видами тракторів, збиральними комбайнами, вантажними машинами. Стежить за їхньою технічною справністю та здійснює нескладний ремонт техніки. Виконує оранку, посів, збирання, транспортування врожаю тощо. Під час роботи спостерігає за показаннями приладів, стежить за станом машини. У період посівної та збиральної кампаній робочий день ненормований.
Професія тракторист-машиніст – найпоширеніша серед сільських жителів.
Професія тракториста тривалий час була найбільш розповсюджена у сільському господарстві і пов‘язана з землеробськими професіями. Згодом вона почала застосовуватися в інших виробничих галузях, що сприяло розширенню зв‘язків з багатьма професіями. Трактори використовуються не тільки у полі, але й на будівельних майданчиках, заводах, фабриках, для очищення вулиць міст від снігу та бруду. Отже, професія тракториста перестала бути лише сільськогосподарською. За цих умов вона стала досить престижною, на неї збільшився попит, поліпшилися умови праці трактористів.
Умови роботиПраця тракториста пов‘язана з керуванням транспортним засобом. Тракторист повинен мати необхідні знання з будови трактора, його вузлів та систем, технології виконання механізованих робіт, особливостей використання причіпної та навісної техніки, правил охорони праці та прийомів безпечної роботи з різними механізмами, норм виробничої санітарії.
Основними функціями тракториста є керування рухом агрегату в просторі і підтримання його функціонування в межах норми, контроль за роботою агрегату. Інформація про роботу агрегату сприймається за допомогою слуху (звук працюючого двигуна, іноді звукові сигнали помічників, які обслуговують причіпні знаряддя праці) і зору (показання приладів, іноді жести помічників, колір викидних газів).
Тракторист постійно повинен контролювати роботу причіпних чи навісних знарядь праці, оглядатися назад, стежити за показниками приладів і станом окремих механізмів. Особливо підвищуються вимоги до розподілу уваги при виконанні дій на поворотах. Крім розподілу уваги в роботі тракториста необхідний хороший розвиток стійкості і зосередження. Йому доводиться протягом усього робочого часу координувати рух агрегату з положенням об'єктів праці, зводити до мінімуму відхилення агрегату від них.
Трактористу має бути притаманна високорозвинена технічна кмітливість, пов'язана з хорошою зоровою пам'яттю, щоб, відмінно знаючи свою машину, вміючи швидко комбінувати найпростіші способи її ремонту і зберігання, він міг у найрізноманітніших умовах забезпечити її продуктивну роботу. А ще він повинен розрізняти шуми в роботі двигуна, особливості робочих рухів та їх послідовність при керуванні трактором, особливості явищ природи з тим, щоб швидко їх використовувати у певних ситуаціях праці.
Тракторний агрегат у процесі роботи рухається, просторове співвідношення між ним і різними предметами постійно змінюється. Тому тракторист мусить весь час спостерігати і направляти рух тракторного агрегату так, щоб не зіткнутися з перешкодами, що трапляються (канави, дерева). Тут йому необхідні просторові уявлення, щоб запобігти браку в роботі. Ці уявлення повинні бути розвинуті на високому рівні.
Відносна просторова ізольованість за дефіциту спілкування у процесі роботи, її монотонність пов'язані з сприйманням великої кількості одноманітних сигналів і об'єктів на шляху руху тракторного агрегату, є передумовою виникнення у тракториста стану нудьги, втоми і в окремих випадках приводить до засинання. Це вказує на значну нервово- емоційну напругу в діяльності тракториста. Тому для успішної роботи йому необхідний високий рівень розвитку емоційної стійкості.
Перелічити усі обов‘язки тракториста нелегко. Для нього протягом цілого року є робота. У тракторі втілилась споконвічна мрія хлібороба – знайти собі надійного помічника у нелегкій селянській праці. Тракторист вміє управляти різними видами тракторів, збиральними комбайнами, вантажними машинами. Стежить за їхньою технічною справністю та здійснює нескладний ремонт техніки. Виконує оранку, посів, збирання, транспортування врожаю тощо. Під час роботи спостерігає за показаннями приладів, стежить за станом машини. У період посівної та збиральної кампаній робочий день ненормований.
Ринок праціПрофесія висококваліфікованого тракториста є гарантією працевлаштування, адже потреба в спеціалістах за цією професією незмінна.
Представники цієї професії роблять великий внесок в народне господарство. Без тракториста не обходяться комунальні служби, ферми, промислові підприємства і багато інших організацій.
Розмір заробітку висококваліфікованого тракториста залежить від його кваліфікації, а також визначається формою власності та спеціалізацією господарства, де він працює.
Освітні вимоги
Прoфеcію тракториста мoжнa oтримaти y ДНЗ «Одеський центр професійно-технічної освіти». При вступі на навчання має бути повна або базова загальна середня освіта. Tермін нaвчaння нa бaзі 9-ти клacів – 3 роки, 11 клacів – 1 рік.
Після закінчення училища випускникам видається документ державного зразка про присвоєння кваліфікації тракториста.
В професійно-технічних училищах, які готують фахівців-трактористів, провідними навчальними дисциплінами є: будова тракторів, система технічного обслуговування, правила дорожнього руху, основи керування та безпека дорожнього руху, матеріалознавство. Поряд з вивченням цих дисциплін учні освоюють загальноосвітні дисципліни. Основам професійних знань, професійних вмінь та навичок учні оволодівають в навчально-виробничих майстернях.
Медичні обмеженняРобота не рекомендується людям із серцево-судинними захворюваннями, хворобами опорно-рухового апарату (радикуліт, артрит тощо), вираженими дефектами органів зору та слуху, нервово-психічними розладами.
Вимоги до індивідуально-психологічних особливостейКожна професія висуває певні вимоги до індивідуально-психологічних якостей людини. Професія тракториста також передбачає певні риси характеру якості та вміння, адже він повинен знати будову та принцип роботи механізмів і систем трактора, правила дорожнього руху, правила вантаження, укладання, стропування і розвантаження різних вантажів, правила безпеки праці при роботі з причіпними пристроями та устаткуванням, порядок виявлення та усунення несправностей, порядок оформлення документів на перевезення вантажів та виконання робіт. Окрім цього тракторист повинен раціонально та ефективно організовувати працю на робочому місці, дотримуватись норм технологічного процесу, не допускати браку в роботі, знати і виконувати вимоги нормативних актів з охорони праці та навколишнього середовища, знати та застосовувати інформаційні технології.
Важливо мати точний лінійний, кутовий і об‘ємний окомір та високий рівень слухової чутливості. Тракторист повинен вміти добре розподіляти увагу між оточуючою ситуацією, показниками приладів та положенням механізмів керування. Він повинен вміти концентрувати та переключати увагу, щоб одночасно слідкувати за роботою трактора і роботою двигуна. Технічне мислення, зорова пам‘ять і просторове уявлення допомагають трактористу швидко орієнтуватися в різних виробничих умовах.
Тракторист повинен бути завжди зосередженим, вміти за долі секунд прийняти необхідне і єдино правильне рішення, мати залізну витримку, бути впевненим, але ні в якому разі не самовпевненим, адже це може бути однією з причин ДТП.
ПерспективиПрофесія тракториста є гарантією працевлаштування, адже потреба в робітниках за цією професією постійна.
До перспектив професійного росту і кар'єри тракториста можна віднести: підвищення розряду, заробітної плати, складності виконуваних робіт. Можливий адміністративний ріст, підвищення кваліфікації (технікум, інститут), розширення професійних навичок за рахунок збільшення видів виконуваних робіт, перекваліфікація на споріднені професії.
Споріднені професіїТракторист, водій автотранспортних засобів, машиніст автогрейдера, машиніст бульдозера, машиніст дорожньо-будівельних машин, машиніст дорожньо-транспортних машин, машиніст екскаватора.
Основні | |
---|---|
Середня освіта | Так |
- Ціна: Ціну уточнюйте