- середня освіта+навчання професії електромонтер з ремонту та обслуговування електрообладнання
Електромонтер з ремонту та обслуговування електрообладнання
Загальні поняття
Електрика - сукупність явищ, у яких проявляється існування, рух та взаємодія заряджених частинок.
Коротка історія професії
Ще VI столітті до н.е. люди відкрили, що тіла можуть бути приведені в особливий стан – наелектризовані. Цей факт описав грецький філософ Фалес Мілетський. Закон взаємодії заряджених тіл було встановлено П.І. Кулоном у XVIII столітті. В 1883 М. Фарадей відкрив електромагнітну індукцію – явище, що лягло в основу електротехніки. Він запровадив поняття електричного та магнітного полів. Багато в історії електротехніки пов'язане з ім'ям Т. Едісона (1847-1931). Він є автором близько 1000 винаходів у галузі електротехніки. Едісон удосконалив лампу розжарювання, побудував першу у світі електростанцію громадського користування (1882).
У 1880 році французький фізик М.А. Депре заявив про можливість передачі електроенергії проводами. Він збудував першу лінію електропередачі. Наприкінці ХІХ століття відбувається бурхливий розвиток електротехніки.
Знаменита "електрична свічка" П.Н.Яблочкова була першим споживачем струму. Для проведення проводів та кабелів необхідні були люди, які зналися на електриці. Так у XIX ст. з'явилася професія електрика - спочатку, звичайно, на Заході, в Англії, і через кілька років електричні лампочки успішно використовувалися вже в царській Росії. Багато аристократів ще не знали, що таке вмикач та вимикач, як користуватися винаходом, а головне, як зробити таке "диво" у себе вдома. Тож у позаминулому столітті працівники з обслуговування "люстрицтво" - як називали тоді електрику, були на вагу золота.
Сьогодні електричною лампою нині нікого не здивуєш, а ось професія електрика досі має великий попит на ринку праці.
Характер роботи
Професія "Електромонтер" відноситься до типу - "людина-техніка"; за характером праці є професією виконавського класу.
Це професія підвищеного ризику.
На сьогоднішній день електромонтери незамінні на різних підприємствах народного господарства. Запрошує їхню майстерність і в побуті.
Умови роботи
Електромонтер з ремонту та обслуговування електрообладнання обслуговує силові та освітлювальні установки, здійснює перевірку, розбирання та складання схем управління електрообладнанням, підключення до електросистеми цеху нового обладнання, його перевірку, регулярне спостереження за його роботою. Він виявляє вузли, де виникло замикання, здійснює вимикання цих вузлів з мережі, розбирання, заміна, складання та включення установки.
Електромонтер здійснює діяльність як у приміщенні, так і поза ним.
Соціальна значимість професії
Значимість електрики для сучасної людини переоцінити важко. Клацання вимикача стало таким звичним і невід'ємним звуком, уявити життя без цього «чарівного світу» просто неможливо. На сьогоднішній день електромонтери незамінні на різних підприємствах народного господарства. Запрошує їхню майстерність і в побуті.
З кожним роком електромонтери стають все більш популярними в сучасному суспільстві. Саме тому і ставлення до них змінюється рік у рік зростають зарплати, забезпечуються додаткові можливості для відпочинку фахівців. Одним із прикладів людської поваги до праці електромонтера стало відкриття пам'ятників у багатьох містах світу, що підтверджують складність та незамінність цієї професії в сучасному суспільстві.
Ринок праці
Сучасний «Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування» повинен знати:
o будову та принцип роботи устаткування, що обслуговується, його електромонтажні схеми та пускорегулюючої апаратури;
o оптимальні засоби налагодження щіткового механізму електродвигунів;
o принцип дії та правила користування вимірювальними приладами;
o правила безпечної роботи зі струмом.
Електромонтер з ремонту та обслуговування електрообладнання повинен вміти:
o розбирати, ремонтувати електроустаткування верстатів, добре читати електричні схеми
o лудити, паяти, ізолювати, прокладати та з'єднувати електропроводи, кабелі, а також заземлювати електросилове обладнання; мати навички слюсарної роботи.
Перелік вимог до майбутнього електромонтера значний. Так як молодому фахівцю доведеться працювати в небезпечних умовах, то, перш за все, увагу звертають на його фізичний стан.
Витривалість, відмінний зір та почуття рівноваги – ось неодмінні умови успішної роботи електромонтера. Крім цього, він має бути готовим приймати швидкі, обдумані рішення у разі виникнення нештатної ситуації.
Освітня підготовка. Професію можна отримати у професійно-технічному навчальному закладі.
Медичні обмеження. Захворювання протипоказані для професії "Електромонтер":
o нервово-психічні розлади;
o захворювання серця або порушення артеріального тиску;
o судоми, втрати з пізнання;
o вживання наркотиків, залежність від алкоголю;
o некоректоване зниження гостроти зору;
o порушення кольоророзпизнання, бінокулярного зору;
o розлади слуху
o вестибулярні розлади, порушення рівноваги;
o тремтіння рук; розлади координації рухів;
o страх висоти;
o захворювання хребта, суглобів чи нижніх кінцівок;
o хронічні інфекційні захворювання;
o захворювання органів дихання;
o цукровий діабет;
o виражені фізичні вади.
Вимоги до індивідуально-психологічних особливостей. Професійно-важливі якості професії "Електромонтер":
o охайність;
o дисциплінованість;
o організованість, самодисципліна;
o відповідальність;
o передбачливість;
o педантичність;
o самостійність;
o здатність планувати свою діяльність у часі;
o старанність, старанність;
o в нормі розвинені властивості відчуттів та сприйняття (зір, слух, нюх, дотик);
o здатність до розпізнавання невеликих відхилень параметрів технологічних процесів від заданих значень за різними ознаками;
o розвинені властивості уваги;
o логічність мислення; предметність (об'єкти реального світу та їх ознаки) мислення;
o аналітичність (здатність виділяти окремі елементи дійсності, здатність до класифікації) мислення;
o технічне мислення;
o операційна пам'ять;
o пам'ять на умовні позначення (знаки, знаки, плани, схеми, графіки);
o відмінна координація рухів провідної руки;
o навички точної маніпуляції та спритність;
o твердість руки, стійкість кистей рук (низький тремор);
o вміння швидко орієнтуватися у навколишньому середовищі;
o вміння вирішувати проблемні ситуації у стислі терміни;
o уважність, пильність, сприйняття багатьох речей дотик, слух, зір.
Перспективи
Сьогодні професія електромонтера з ремонту та обслуговування електрообладнання – одна з провідних на промислових підприємствах, у будівельних організаціях та організаціях комунального господарства. Водночас вона застосовується практично у всіх галузях господарства та потреба в електромонтері постійна.
У сучасних умовах для висококваліфікованих фахівців є шанс відкрити власну справу, пропонуючи населенню послуги з обслуговування та ремонту електрообладнання та інструментів здебільшого побутового характеру: Установка та ремонт побутової електротехніки, електроосвітлювального обладнання, прокладання та заземлення електропроводів, кабелів, обслуговування діючої техніки, встановлення та підключення до мережі.
Але професія ця, як і раніше, залишається небезпечною і стресовою, особливо для молодих електромонтерів.
Існує можливість адміністративного просування (електромонтер, старший електромонтер, бригадир, технік). У перспективі можлива організація приватного бізнесу.
Перспективи з працевлаштування після оволодіння професією електромонтера вагомі і стабільні, а ризик безробіття незначний.
Споріднені професії. З появою все більш різних електричних приладів, ускладненням електротехніки професія електромонтер розгалужується на безліч спеціальностей: електромонтажник, електромеханік з ремонту обладнання (залежно від спеціалізації), електромонтер, технік-електрик, електрослюсар та ін.
ДОКУМЕНТИ, ЯКІ НЕОБХІДНО ПОДАТИ:
• Заява.
• Документ про освіту.
- Характеристика.
• Медичні довідки (ф. 086, 063).
• Сканований роздрукований паспорт або свідоцтво про народження.
• Фотокартки (3 х 4) - 8 шт.
• Довідку з місця проживання та склад сім'ї.
• Сканований надрукований ідентифікаційний код.
• Довідку з місця роботи батьків.
Державна стипендія.
Після закінчення одержання документів про утворення державного зразка.
Можливість проживання.
Освітньо-кваліфікаційна характеристика випускника
професійно-технічного навчального закладу
Професія 7241 Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування.
Кваліфікація – четвертий розряд
Кваліфікаційні вимоги
електротехніку з основами промислової електроніки; електроматеріалознавство, читання креслень, будову різних типів електродвигунів постійного та змінного струму, захисних та вимірювальних приладів, комутаційної апаратури; найбільш раціональні способи перевірки, ремонту, складання, встановлення та обслуговування електродвигунів та електроапаратури, способи захисту їх від перенапруги, призначення релейного захисту, принцип дії та схеми максимального струмового захисту, вибір перерізу дроту, плавких вставок та апаратів захисту залежно від струмового навантаження, пристрій та принцип роботи напівпровідникових та інших; технічні вимоги до виконання електричних проводок усіх типів; номенклатуру, властивості взаємозамінності, що застосовуються при ремонті електроізоляційних та провідних матеріалів, методи проведення регулювально-здаткових робіт та завдання електрообладнання з пускорегулюючою апаратурою після ремонту основні електричні норми налагодження обладнання, методи перевірки та вимірювання їх, принцип дії джерел живлення, будову, призначення та умови застосування контрольно-вимірювального інструменту;
4. Загальнопрофесійні вимоги
Поряд із роботами, які внесені до складу відповідного розділу кваліфікаційної характеристики професії, робітники повинні:
- раціонально та ефективно організовувати роботу на робочому місці;
- дотримуватись норм технологічного процесу;
- не допускати браку у роботі;
- знати та виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці та навколишнього середовища, дотримуватись норм, методів та прийомів безпечного ведення робіт;
- використовувати, у разі потреби, засоби попередження та усунення природних та непередбачених виробничих негативних явищ (пожежі, аварії, повені тощо);
- мати професійну підготовку в обсязі, достатньому для безпечного усунення несправностей та відмов, що виникають у процесі роботи, а також для участі у їх ремонті;
- Знати та вміти застосовувати інформаційні технології.
5. Вимоги до освітнього кваліфікаційного рівня осіб, які навчатимуться у системі професійно-технічної освіти
Попередній освітньо-кваліфікаційний рівень – «Електромонтер з ремонту та обслуговування електрообладнання» 3-го розряду:
- при первинній професійній підготовці (освіті) у професійно-технічних навчальних закладах ІІ-ІІІ атестаційних рівнів без вимог до стажу роботи;
- При підвищенні кваліфікації стаж роботи за фахом 3-го розряду не менше одного року.
6. Сфера професійного використання випускника
Професії для всіх видів економічної діяльності. Технічне обслуговування та ремонт електроустаткування промислових підприємств, сільськогосподарського виробництва та електропобутових приладів.
7. Специфічні вимоги
7.1.Вік: допускається до роботи за фахом при досягненні 18 років.
7.2. Стать: чоловіча, жіноча.
7.3. Медичні обмеження.
- Ціна: Ціну уточнюйте