Кращі практики професійно-технічної освіти
За останні 3 роки понад 100 людей з особливими освітніми потребами змогли опанувати професію в Одеському центрі професійно-технічної освіти і розпочати кар'єр єру. Директор закладу Сергій Сущенко переконаний, що у сучасному світі люди з інвалідністю мають отримувати доступ до якісної освіти і гарного заробітку. І профосвіта здатна відповісти на обидва ці запити.
“Зараз у нас навчається 34 учні з особливими освітніми потребами. Організовуючи інклюзивне навчання, ми зосередилися на 3 мовах: створенні відповідного освітнього середовища, залученні кваліфікованих викладачів та відборі учнів, які мають достатня мотивації, щоб опанувати професію. Нам пощастило, адже двоє випускників інклюзивних груп повернулися до нас майстрами виробничого навчання. Вони добре розуміють, як краще пояснювати матеріал, можуть взаємодіяти з групою без допомоги педагога-дактилолога. Це економити час та ресурси", – розповів директор Одеського центру професійно-технічної освіти Сергій Сущенко.
Для учнів з особливими освітніми потребами в Одеському центрі профосвіти адаптовані програми за 12 професіями: кухаря, кондитера, слюсаря з ремонту колісних транспортних засобів, оператора з обробки інформації, касира, сантехніка, електрозварника ручного зварювання, монтажника гіпсокартонних конструкцій, перукаря, штукатура, лицювальника-плиточника, маляра. Крім того, впродовж 3 років заклад втілював освітній експеримент всеукраїнського рівня, який стосувався доступності освітнього простору у профтехах для учнів з порушеннями слуху. В результаті вони напрацювали базу для професійної підготовки таких учнів та навчилися працювати над їхньою соціальною адаптацією. Загалом в Одеському центрі ПТО навчається 1072 учні.
“Поряд з облаштуванням інклюзивного простору, для нас принципово готувати учнів якісно. Останні роки, наприклад, багато уваги приділяємо вивченню англійської. Йдеться не про загальний рівень, а саме про знання професійної лексики та граматики. Це відкриває можливість проходити стажування за кордоном, читати тексти європейських виробників мовою оригіналу, а ще працювати з іноземними компаніями, які є в Україні, і гарно заробляти. Наприклад, наш випускник є агрономом ТОВ "Україна-2010", ще один – заснував агрофірму "Роксолана". Усі вони наголошують, що важливо переймати іноземний досвід і добре, якщо ти можеш спілкуватися з партнером без перекладача", – зазначив Сергій Сущенко.
Так, у 2017 році заклад долучився до благодійного соціального проєкту компанії Geberit. Крім майстер-класів зі встановлення сантехніки, учасникам пропонували взяти участь у міжнародних форумах з проблем екології та ощадливого використання води. В межах ініціативи в Одеський профтех приїхали 11 волонтерів з Австрії, Німеччини та Швейцарської Конфедерації.
Для кращої практичної підготовки профтех за підтримки бізнес-партнерів створює навчально-практичні центри – осередки з новим обладнанням та технікою, де учні можуть опанувати нові навички, а дорослі – пройти підвищення кваліфікації чи перепідготовку. У 2020 році на базі Одеського центру професійно-технічної освіти працює 8 таких центрів за напрямами:
- будівельних технологій компанії "Хенкель Баутехнік (Україна)";
- монтажу санітарно-технічних систем та устаткування;
- будівельних технологій компанії "Кнауф";
- будівельних технологій компанії "Тріора";
- аграрної галузі "Агротехнології";
- будівельних технологій для опоряджувальників "Фомальгаут-Полімін";
- професійної підготовки "Інформаційні технології (ІТ)";
- зварювальних технологій.
Окрім практичних занять з майстрами, учні проходять виробничу практику на підприємствах регіону. Загалом Одеський профтех має понад 30 бізнес-партнерів, серед яких – агрофірма "Південна", компанія "Фоззі-Фуд", ТОВ "Метро Кеш енд Кері Україна", завод "Одескабель", "Електробуд", торговий дім "Аеростар", будівельна компанія "Мікромегас" тощо.
Вступити до Одеського центру професійно-технічної освіти можуть випускники 9 та 11 класів, а також дорослі – їм пропонують курсову підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації. Докладніше про вступ можна дізнатися за номером +38 066 556 37 29 або пишучи лист на пошту ptu_odessa@ukr.net.
Одеський центр ПТО у месенджерах:
Довідково:
У 2019 році стартувала масштабна реформа професійної (професійно-технічної) освіти. Результатом цих змін мають стати комфортні умови для навчання учнів, стимули для ефективної роботи педагогів та інструменти, які дозволять бізнесу впливати на політику підготовки кадрів у регіоні.
У межах реформування МОН співпрацює з програмою ЄС "EU4Skills: Кращі навички для сучасної України". Її завданням є підвищення ефективності змін у профосвіті та модернізація інфраструктури. Програма "EU4Skills", що фінансується ЄС і державами-членами – Німеччиною, Фінляндією та Польщею – працює на національному рівні та у 7 пілотних областях: Вінницькій, Полтавській, Запорізькій, Рівненській, Львівській, Миколаївській та Чернівецькій.
- «Кар’єрний старт. Програма молодіжної гарантії».05 липня 2024 року Український молодіжний фонд у партнерстві з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва і розвитку Німеччини (BMZ) через німецький державний банк розвитку KfW оголосив про старт першого грантового конкурсу «Кар’єрний старт. Програма молодіжної гарантії».Повна версія новини